Onida IR243FLSV White 2 Tons 3 Star Inverter Split AC
CAPACITY_IN_TONS
2 Tons
STAR_RATING
3 Star
COOLING_CAPACITY
6300 W
COMPRESSOR
Inverter Compressor
PRICE_IN_INDIA
66990Onida IR243FLSV White 2 Tons 3 Star Inverter Split AC Specification
GENERAL
| Brand | Onida |
| Model no | IR243FLSV |
| Ac type | Inverter Split AC |
| Capacity in tons | 2 Tons |
| Star rating | 3 Star |
| Price in india | 66990 |
NOISE
| Indoor noise level | 52 dB |
COOLING PERFORMANCE
| Cooling capacity | 6300 W |
| Eer | ISEER 4.41 W/W |
| Power requirements | 220-240V |
MODES
| Sleep mode | Yes |
| Turbo mode | Yes |
REMOTE CONTROL FEATURES
| Remote | Yes |
CONVENIENCE FEATURES
| Timer | Yes |
BODY DESIGN FEATURES
| Color | White |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Main unit condenser coil | Copper |
| Refrigerant | R-32 |
SERVICES INSTALLATION
| Installation warranty | 1 year comprehensive warranty |
OTHER DETAILS
| Importer | MIRC Electronics Limited, Mahakali Caves Road, Andheri East, Mumbai - 400093. Customer Care No. - 7490955555. Email: customer.care@onida.com |
| Manufacturer | MIRC Electronics Limited, Mahakali Caves Road, Andheri East, Mumbai - 400093. Customer Care No. - 7490955555. Email: customer.care@onida.com |
| Country of origin | India |
| Packer | MIRC Electronics Limited, Mahakali Caves Road, Andheri East, Mumbai - 400093. Customer Care No. - 7490955555. Email: customer.care@onida.com |
People Searching for..
| Onida IR243FLSV White 2 Tons 3 Star Inverter Split AC Price in USA | Onida IR243FLSV White 2 Tons 3 Star Inverter Split AC Price in Doller |
| Onida IR243FLSV White 2 Tons 3 Star Inverter Split AC Price in UK | Onida IR243FLSV White 2 Tons 3 Star Inverter Split AC Price in Pound |
| Onida IR243FLSV White 2 Tons 3 Star Inverter Split AC Price in UAE | Onida IR243FLSV White 2 Tons 3 Star Inverter Split AC Price in Dirham |
| Onida IR243FLSV White 2 Tons 3 Star Inverter Split AC Price in Saudi Arab | Onida IR243FLSV White 2 Tons 3 Star Inverter Split AC Price in Riyal |
| Onida IR243FLSV White 2 Tons 3 Star Inverter Split AC Price in China | Onida IR243FLSV White 2 Tons 3 Star Inverter Split AC Price in Yuan |
| Onida IR243FLSV White 2 Tons 3 Star Inverter Split AC Price in Pakistan | Onida IR243FLSV White 2 Tons 3 Star Inverter Split AC Price in PAK Rupee |
| Onida IR243FLSV White 2 Tons 3 Star Inverter Split AC Price in Bangaladesh | Onida IR243FLSV White 2 Tons 3 Star Inverter Split AC Price in Taka |
| Onida IR243FLSV White 2 Tons 3 Star Inverter Split AC Price in Japan | Onida IR243FLSV White 2 Tons 3 Star Inverter Split AC Price in Yen |