Honor 90 5G 512 GB 12 GB
CAMERA
200 MP + 12 MP + 2 MP
DISPLAY
6.7 inches (17.02 cm)
PERFORMANCE
Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1
RAM
12 GB
STORAGE
512 GB
BATTERY
4900 mAh
PRICE_IN_INDIA
37999Honor 90 5G 512 GB 12 GB Specification
GENERAL
| Launch date | September 2023 (Official) |
| Brand | Honor |
| Model | 90 5G |
| Operating system | Android v13 |
| Custom ui | Magic UI |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network | 5G Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Rear camera | 200 MP + 12 MP + 2 MP |
| Front camera | 50 MP |
| Price in india | 37999 |
DESIGN
| Height | 161.9 mm |
| Width | 74.1 mm |
| Thickness | 7.8 mm |
| Weight | 183 grams |
| Colours | Midnight Black, Emerald Green, Diamond Silver, Peacock Blue |
DISPLAY
| Screen size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Screen resolution | 2664 x 1200 Pixels |
| Aspect ratio | 19.8:9 |
| Bezelless display | Yes, with punch-hole display |
| Pixel density | 436 ppi |
| Display type | AMOLED |
| Touch screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
PERFORMANCE
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Single core, Cortex A710 + 2.36 GHz, Tri core, Cortex A710 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A510) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 644 |
| Ram | 12 GB |
STORAGE
| Internal memory | 512 GB |
CAMERA
| Rear camera setup | Triple |
| Resolution | 200 MP Ultra-Clear Camera (f/1.9), 12 MP Ultra Wide and Macro Camera (f/2.2), 2 MP Depth Camera (f/2.4) |
| Auto focus | Yes |
| Rear camera flash | Yes, LED Flash |
| Image resolution | 15500 x 13000 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Shooting modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video recording | Yes |
| Front camera setup | Single |
| Front camera resolution | 50 MP f/2.4, Ultra-Wide Angle, Primary Camera |
BATTERY
| Capacity | 4900 mAh |
| Type | Lithium Polymer |
| Quick charging | Yes, Fast, 66W |
| Usb typec | Yes |
NETWORK CONNECTIVITY
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network support | 5G Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| Volte | Yes |
| Sim 1 | 5G Bands : FDD N1 / N5 / N8 / N28, TDD N41 / N77 / N78, 4G Bands : TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39), FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 850(band 19), 3G Bands : UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz, 2G Bands : GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz, GPRS : Available, EDGE : Available |
| Sim 2 | 5G Bands : FDD N1 / N5 / N8 / N28, TDD N41 / N77 / N78, 4G Bands : TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39), FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 850(band 19), 3G Bands : UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz, 2G Bands : GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz, GPRS : Available, EDGE : Available |
| Wifi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax, 2x2 MIMO |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | v5.2 |
| Gps | with A-GPS, Glonass |
| Nfc | Yes |
| Usb connectivity | Mass storage device, USB charging |
MULTIMEDIA
| Loudspeaker | Yes |
| Audio jack | USB Type-C |
SPECIAL FEATURES
| Fingerprint sensor | Yes |
| Fingerprint sensor position | On-Screen |
| Fingerprint sensor type | Optical |
| Other sensors | Gravity Sensor, Ambient Light Sensor, Compass, Proximity Sensor, Gyroscope |
WARRANTY
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warranty |
OTHER DETAILS
| Importer | PSAV Global Tech Private Limited, BR - 12, Sector - 45, Noida, Gautam Buddh Nagar, Uttar Pradesh, India |
| Manufacturer | HONOR, Changsha BYD Electronics Co. Ltd., No - 9 Tengfei Road, Wangcheng Economic Development Zone, Changsha City, Hunan Province, P.R. Chine, Hunan |
| Country of origin | India |
| Packer | Changsha BYD Electronics Co. Ltd., No - 9 Tengfei Road, Wangcheng Economic Development Zone, Changsha City, Hunan Province, P.R. Chine, Hunan |
People Searching for..
| Honor 90 5G 512 GB 12 GB Price in USA | Honor 90 5G 512 GB 12 GB Price in Doller |
| Honor 90 5G 512 GB 12 GB Price in UK | Honor 90 5G 512 GB 12 GB Price in Pound |
| Honor 90 5G 512 GB 12 GB Price in UAE | Honor 90 5G 512 GB 12 GB Price in Dirham |
| Honor 90 5G 512 GB 12 GB Price in Saudi Arab | Honor 90 5G 512 GB 12 GB Price in Riyal |
| Honor 90 5G 512 GB 12 GB Price in China | Honor 90 5G 512 GB 12 GB Price in Yuan |
| Honor 90 5G 512 GB 12 GB Price in Pakistan | Honor 90 5G 512 GB 12 GB Price in PAK Rupee |
| Honor 90 5G 512 GB 12 GB Price in Bangaladesh | Honor 90 5G 512 GB 12 GB Price in Taka |
| Honor 90 5G 512 GB 12 GB Price in Japan | Honor 90 5G 512 GB 12 GB Price in Yen |