Infinix Note 12 Pro
STORAGE
128 GB
BATTERY
5000 mAh
DISPLAY
6.7 inches (17.02 cm)
PERFORMANCE
MediaTek Dimensity 810 MT6833
RAM
8 GB
CAMERA
108 MP + 2 MP + 2 MP
PRICE_IN_INDIA
-1Infinix Note 12 Pro Specification
DESIGN
| Thickness | 7.9 mm |
| Height | 164.6 mm |
| Width | 76.9 mm |
| Weight | 188 grams |
BATTERY
| Quick charging | Yes, 33W Fast Charging, 100% in 94 minutes |
| Type | Li-Polymer |
| Capacity | 5000 mAh |
STORAGE
| Internal memory | 128 GB |
| Expandable memory | Yes, Up to 2 TB |
DISPLAY
| Bezelless display | Yes with waterdrop notch |
| Screen resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Screen to body ratio calculated | 85.62 % |
| Pixel density | 393 ppi |
| Display type | AMOLED |
| Screen to body ratio claimed by the brand | 92 % |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Screen size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Brightness | 700 nits |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass v3 |
SPECIAL FEATURES
| Fingerprint sensor position | Side |
| Other sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint sensor | Yes |
NETWORK CONNECTIVITY
| Volte | Yes |
| Gps | Yes with A-GPS, Glonass |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Nfc | No |
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Network support | 5G, 4G |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 b/g/n/ac) |
| Sim 1 | {"text":"5G bands, 4G bands","table":[["Bands","Features"],["5G bands","FDD N1 / N3 / N5 / N7 / N8 / N20 / N28"],["","TDD N38 / N40 / N41 / N77 / N78"],["4G bands","TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41)"],["","FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) / 800(band 20)"]]} |
| Sim 2 | {"text":"4G bands","table":[["Bands","Features"],["4G bands","TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41)"],["","FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) / 800(band 20)"]]} |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
PERFORMANCE
| Ram type | LPDDR4X |
| Bootup time | 19.0 s |
| Fabrication | 6 nm |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 810 MT6833 |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Ram | 8 GB |
CAMERA
| Front camera resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Aperture"],["Primary","16 MP","f/2.0"]]} |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Front camera flash | Yes, Dual LED |
| Image resolution | 12000 x 9000 Pixels |
| Shooting modes | {"text":"shooting_modes","table":["Continuous Shooting","High Dynamic Range mode (HDR)"]} |
| Resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Aperture","Lens Features","Focal Length"],["Primary","108 MP","f/1.7","","24 mm"],["Secondary","2 MP","","Macro",""],["Tertiary","2 MP","","Depth",""]]} |
| Rear camera flash | Yes, Quad LED Flash |
| Video recording features | Bokeh portrait video |
| Auto focus | Yes |
| Front camera physical aperture | F2.0 |
| Camera features | {"text":"camera_features","table":["Digital Zoom","Auto Flash","Face detection","Touch to focus"]} |
| Physical aperture | F1.7 |
MULTIMEDIA
| Audio jack | 3.5 MM |
GENERAL
| Model | Note 12 Pro |
| Custom ui | XOS |
| Brand | Infinix |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Operating system | Android v12 |
| Launch date | July 14, 2022 (Official) |
| Network | 5G: Supported in India, 4G: Available Supported in India, 3G: Available, 2G: Available |
| Sim size | {"text":"sim_size","table":["SIM1: Nano","SIM2: Nano"]} |
| Quick charging | Yes |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Rear camera | 108 MP + 2 MP + 2 MP |
| Price in india | not disclosed |
People Searching for..
| Infinix Note 12 Pro Price in USA | Infinix Note 12 Pro Price in Doller |
| Infinix Note 12 Pro Price in UK | Infinix Note 12 Pro Price in Pound |
| Infinix Note 12 Pro Price in UAE | Infinix Note 12 Pro Price in Dirham |
| Infinix Note 12 Pro Price in Saudi Arab | Infinix Note 12 Pro Price in Riyal |
| Infinix Note 12 Pro Price in China | Infinix Note 12 Pro Price in Yuan |
| Infinix Note 12 Pro Price in Pakistan | Infinix Note 12 Pro Price in PAK Rupee |
| Infinix Note 12 Pro Price in Bangaladesh | Infinix Note 12 Pro Price in Taka |
| Infinix Note 12 Pro Price in Japan | Infinix Note 12 Pro Price in Yen |