iQOO 15T
BATTERY
8000 mAh
DISPLAY
6.82 inches (17.32 cm)
STORAGE
256 GB
RAM
8 GB
PERFORMANCE
Mediatek Dimensity 9500
CAMERA
200 MP + 50 MP
PRICE_IN_INDIA
-1iQOO 15T Specification
STORAGE
| Expandable memory | No |
| Storage type | UFS 4.1 |
| Internal memory | 256 GB |
DISPLAY
| Display type | OLED |
| Screen size | 6.82 inches (17.32 cm) |
| Bezelless display | Yes with punch-hole display |
| Refresh rate | 144 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
BATTERY
| Capacity | 8000 mAh |
| Quick charging | Yes, 100W |
DESIGN
| Width | 76.71 mm |
| Height | 163.37 mm |
| Thickness | 8.25 mm |
| Weight | 216 grams |
SPECIAL FEATURES
| Fingerprint sensor type | Ultrasonic |
| Fingerprint sensor position | On-Screen |
| Fingerprint sensor | Yes |
NETWORK CONNECTIVITY
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Volte | Yes |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Nfc | Yes |
| Network support | 5G, 4G |
PERFORMANCE
| Ram type | LPDDR5X |
| Fabrication | 3 nm |
| Architecture | 64 bit |
| Processor | Octa core (4.21 GHz, Single core, Arm C1-Ultra + 3.5 GHz, Tri core, ARM C1-Premium + 2.7 GHz, Quad core, ARM C1-Pro) |
| Graphics | Mali-G1 Ultra MP12 |
| Ram | 8 GB |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 |
CAMERA
| Rear camera flash | Yes |
| Front camera resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP"],["Primary","16 MP"]]} |
| Front camera flash | Yes, Screen flash |
| Resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Sensor Name"],["Primary","200 MP","Samsung S5KHP5"],["Secondary","50 MP",""]]} |
| Auto focus | Yes |
MULTIMEDIA
| Audio jack | USB Type-C |
GENERAL
| Operating system | Android v16 |
| Custom ui | Origin OS |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Launch date | Upcoming |
| Network | 5G: Supported in India, 4G: Available Not Supported in India, 3G: Available, 2G: Available |
| Model | 15T |
| Sim size | {"text":"sim_size","table":["SIM1: Nano","SIM2: Nano"]} |
| Quick charging | Yes |
| Brand | iQOO |
| Rear camera | 200 MP + 50 MP |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Price in india | not disclosed |
People Searching for..
| iQOO 15T Price in USA | iQOO 15T Price in Doller |
| iQOO 15T Price in UK | iQOO 15T Price in Pound |
| iQOO 15T Price in UAE | iQOO 15T Price in Dirham |
| iQOO 15T Price in Saudi Arab | iQOO 15T Price in Riyal |
| iQOO 15T Price in China | iQOO 15T Price in Yuan |
| iQOO 15T Price in Pakistan | iQOO 15T Price in PAK Rupee |
| iQOO 15T Price in Bangaladesh | iQOO 15T Price in Taka |
| iQOO 15T Price in Japan | iQOO 15T Price in Yen |