OPPO F11 Pro
PERFORMANCE
MediaTek Helio P70
DISPLAY
6.5" (16.51 cm)
STORAGE
64 GB
CAMERA
48 MP + 5 MP
BATTERY
4000 mAh
RAM
6 GBOPPO F11 Pro Specification
KEY SPECS
| Display | 6.5 inches |
| Front camera | 16 MP |
| Battery | 4000 mAh |
| Processor | MediaTek Helio P70 |
| Ram | 6 GB |
| Rear camera | 48 MP + 5 MP |
SPECIAL FEATURES
| Fingerprint sensor position | Rear |
| Other sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
| Fingerprint sensor | Yes |
GENERAL
| Quick charging | Yes |
| Operating system | Android v9.0 (Pie) |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM, Dual VoLTE |
| Model | F11 Pro |
| Launch date | March 15, 2019 (Official) |
| Custom ui | ColorOS |
| Brand | OPPO |
| Sim size | SIM1: Nano SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network | 4G: Available (supports Indian bands), 3G: Available, 2G: Available |
| Fingerprint sensor | Yes |
MULTIMEDIA
| Loudspeaker | Yes |
| Fm radio | Yes |
| Audio jack | 3.5 mm |
PERFORMANCE
| Bootup time tested by 91mobiles | 20.0 s |
| Chipset | MediaTek Helio P70 |
| Graphics | Mali-G72 MP3 |
| Processor | Octa core (2.1 GHz, Quad core, Cortex A73 + 2 GHz, Quad core, Cortex A53) |
| Architecture | 64 bit |
| Ram | 6 GB |
DESIGN
| Build material | Back: Plastic |
| Thickness | 8.8 mm |
| Width | 76.1 mm |
| Weight | 190 grams |
| Height | 161.3 mm |
| Colours | Thunder Black, Aurora Green |
DISPLAY
| Display type | TFT LTPS |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Bezelless display | Yes |
| Screen to body ratio claimed by the brand | 90.9 % |
| Pixel density | 396 ppi |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Screen to body ratio calculated | 84.31 % |
| Screen size | 6.5 inches (16.51 cm) |
| Screen resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Touch screen | Yes Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
STORAGE
| User available storage | Up to 47.5 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Expandable memory | Yes Up to 256 GB |
| Usb otg support | Yes |
CAMERA
| Camera setup | Single |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera features | 2 x Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Image resolution | 8000 x 6000 Pixels |
| Camera type | Pop-Up |
| Sensor | CMOS |
| Autofocus | Yes |
| Shooting modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Resolution | 16 MP f/2.0, Wide Angle Primary Camera(3.41 mm focal length, 3.1" sensor size, 1µm pixel size) |
| Physical aperture | F2.0 |
| Flash | Yes LED Flash |
| Video recording | 1920x1080 @ 30 fps |
BATTERY
| User replaceable | No |
| Standby time | Up to 360 Hours(2G) |
| Talktime | Up to 26.7 Hours(3G) / Up to 36 Hours(2G) |
| Quick charging | Yes VOOC, v3.0 |
| Usb typec | No |
| Type | Li-Polymer |
| Battery charging time 20 to 100 tested by 91mobiles | 01h 09m 53s |
| Capacity | 4000 mAh |
NETWORK CONNECTIVITY
| Wifi | Yes Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes v4.2 |
| Volte | Yes |
| Usb connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| Sar value | Head: 1.323 W/kg, Body: 0.922 W/kg |
| Nfc | No |
| Network support | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| Gps | Yes with A-GPS, Glonass |
| Sim 1 | 4G Bands:TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) / 800(band 20)3G Bands: UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz2G Bands: GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz GPRS:Available EDGE:Available |
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| Sim 2 | 4G Bands: TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) / 800(band 20)3G Bands: UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz 2G Bands: GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz GPRS:Available |
People Searching for..
| OPPO F11 Pro Price in USA | OPPO F11 Pro Price in Doller |
| OPPO F11 Pro Price in UK | OPPO F11 Pro Price in Pound |
| OPPO F11 Pro Price in UAE | OPPO F11 Pro Price in Dirham |
| OPPO F11 Pro Price in Saudi Arab | OPPO F11 Pro Price in Riyal |
| OPPO F11 Pro Price in China | OPPO F11 Pro Price in Yuan |
| OPPO F11 Pro Price in Pakistan | OPPO F11 Pro Price in PAK Rupee |
| OPPO F11 Pro Price in Bangaladesh | OPPO F11 Pro Price in Taka |
| OPPO F11 Pro Price in Japan | OPPO F11 Pro Price in Yen |