Realme 16T
STORAGE
128 GB
BATTERY
8000 mAh
DISPLAY
6.81 inches (17.3 cm)
PERFORMANCE
MediaTek Dimensity 6300 MT6835
RAM
6 GB
CAMERA
50 MP + 2 MP
PRICE_IN_INDIA
26999Realme 16T Specification
STORAGE
| Expandable memory | Yes |
| Internal memory | 128 GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
BATTERY
| Charging time 20 to 100 | 01h 31m 00s |
| Capacity | 8000 mAh |
| Quick charging | Yes, 45W Super VOOC Charging |
DESIGN
| Weight | 224 grams |
| Height | 166.4 mm |
| Thickness | 8.88 mm |
| Width | 78.2 mm |
DISPLAY
| Bezelless display | Yes with punch-hole display |
| Refresh rate | 144 Hz |
| Display type | LCD |
| Screen protection | Yes |
| Screen size | 6.81 inches (17.3 cm) |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Screen to body ratio claimed by the brand | 90.4 % |
| Screen resolution | 720x1570 px (HD+) |
| Brightness | 975 nits |
| Pixel density | 254 ppi |
| Hbm brightness | 1200 nits |
| Screen to body ratio calculated | 87.3 % |
SPECIAL FEATURES
| Fingerprint sensor position | Side |
| Other sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint sensor | Yes |
NETWORK CONNECTIVITY
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Volte | Yes |
| Gps | Yes with A-GPS, Glonass |
| Nfc | No |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Network support | 5G, 4G |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Sim 1 | {"text":"5G bands, 4G bands","table":[["Bands","Features"],["5G bands","FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28"],["","TDD N40 / N41 / N77 / N78"],["4G bands","TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41)"],["","FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5)"]]} |
| Sim 2 | {"text":"5G bands, 4G bands","table":[["Bands","Features"],["5G bands","FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28"],["","TDD N40 / N41 / N77 / N78"],["4G bands","TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41)"],["","FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5)"]]} |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
PERFORMANCE
| Bootup time | 31.0 s |
| Ram type | LPDDR4X |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 MT6835 |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Fabrication | 6 nm |
| Ram | 6 GB |
CAMERA
| Front camera resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Aperture","Focal Length"],["Primary","16 MP","f/2.4","23 mm"]]} |
| Front camera flash | Yes, Screen flash |
| Resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Lens Features","Aperture","Zoom","Focal Length"],["Primary","50 MP","Wide Angle(76° field-of-view)","f/1.8","upto 10x Digital Zoom","28 mm"],["Secondary","2 MP","Mono","f/2.4","upto 10x Digital Zoom",""]]} |
| Image resolution | 3072 x 4096 Pixels |
| Shooting modes | Cinema Mode |
| Video recording features | Dual Video Recording |
| Rear camera flash | Yes |
| Front camera video recording | {"text":"video_recording","table":["Full HD @30 fps","HD @30 fps"]} |
| Rear camera video recording | {"text":"video_recording","table":["Full HD @30/60 fps","HD @30/60/120 fps"]} |
| Front camera physical aperture | F2.4 |
| Auto focus | Yes |
| Video recording | {"text":"video_recording","table":["Full HD @30 fps","HD @30 fps"]} |
| Physical aperture | F1.8 |
| Camera features | 10 x Digital Zoom |
MULTIMEDIA
| Audio jack | USB Type-C |
GENERAL
| Custom ui | Realme UI |
| Operating system | Android v16 |
| Network | 5G: Supported in India, 4G: Available Supported in India, 3G: Available, 2G: Available |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Sim size | {"text":"sim_size","table":["SIM1: Nano","SIM2: Nano"]} |
| Brand | Realme |
| Launch date | May 22, 2026 (Official) |
| Model | 16T |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Quick charging | Yes |
| Rear camera | 50 MP + 2 MP |
| Price in india | 26999 |
People Searching for..
| Realme 16T Price in USA | Realme 16T Price in Doller |
| Realme 16T Price in UK | Realme 16T Price in Pound |
| Realme 16T Price in UAE | Realme 16T Price in Dirham |
| Realme 16T Price in Saudi Arab | Realme 16T Price in Riyal |
| Realme 16T Price in China | Realme 16T Price in Yuan |
| Realme 16T Price in Pakistan | Realme 16T Price in PAK Rupee |
| Realme 16T Price in Bangaladesh | Realme 16T Price in Taka |
| Realme 16T Price in Japan | Realme 16T Price in Yen |