Samsung Galaxy S25 Ultra Jet Black
CAMERA
200.0 MP + 50.0 MP + 50.0 MP + 10.0 MP
DISPLAY
17.42 cm full rectangle / 17.22 cm rounded corners
PERFORMANCE
Qualcomm Snapdragon 8 Elite
RAM
12 GB
STORAGE
256 GB
BATTERY
5000 mAh
PRICE_IN_INDIA
129999Samsung Galaxy S25 Ultra Jet Black Specification
GENERAL
| Launch date | March 2025 (Official) |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S25 Ultra Jet Black |
| Operating system | Android v15 |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| Network | 5G Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Rear camera | 200.0 MP + 50.0 MP + 50.0 MP + 10.0 MP |
| Front camera | 12.0 MP |
| Ai features | Galaxy AI, AI fine-tunes, AI ProVisual Engine, AI enhanced ProVisual Engine, AI-enhanced Space Zoom, AI-algorithm, |
| Price in india | 129999 |
DESIGN
| Height | 162.8 mm |
| Width | 77.6 mm |
| Thickness | 8.2 mm |
| Weight | 218 grams |
| Colours | Jet Black |
| Build material back | Back: Corning Gorilla Glass Armor 2 |
| Waterproof | Yes, Water resistant, IP68, (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| Ruggedness | Dust Proof |
DISPLAY
| Screen size | 17.42 cm full rectangle / 17.22 cm rounded corners |
| Screen resolution | 3120 x 1440 (Quad HD+) |
| Bezelless display | Yes with punch-hole display |
| Pixel density | 385 ppi |
| Display type | Dynamic AMOLED 2X |
| Colour depth | 16M |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass, Glass Armor 2 |
| Touch screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
PERFORMANCE
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| Processor | Octa core (4.47GHz, 3.5GHz) |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| Graphics | Adreno 830 |
| Ram | 12 GB |
STORAGE
| Internal memory | 256 GB |
CAMERA
| Rear camera setup | Quad |
| Resolution | 200.0 MP + 50.0 MP + 50.0 MP + 10.0 MP |
| Auto focus | Yes |
| Rear camera flash | Yes, LED Flash |
| Image resolution | 16000 x 12500 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Shooting modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera features | Optical Zoom 3x and 5x, Optical quality Zoom 2x and 10x (Enabled by Adaptive Pixel sensor) , Digital Zoom up to 100x |
| Rear camera video recording | Yes |
| Video recording features | Dual Video Recording, Slo-motion, Video HDR, Bokeh portrait video, Video Pro Mode, Stereo recording |
| Front camera setup | Single |
| Front camera resolution | 12.0 MP |
| Front camera autofocus | Yes |
BATTERY
| Capacity | 5000 mAh |
| Wireless charging | Yes |
| Quick charging | Yes, 45W Fast Charging, 65% in 30 minutes |
| Usb typec | Yes |
NETWORK CONNECTIVITY
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| Network support | 5G Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| Volte | Yes |
| Wifi | 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax) 5GHz 6GHz, MIMO |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | v5.4 |
| Gps | with A-GPS, Glonass |
| Nfc | Yes |
MULTIMEDIA
| Stereo speakers | Yes |
| Audio jack | USB Type-C |
SPECIAL FEATURES
| Fingerprint sensor | Yes |
| Fingerprint sensor position | On-Screen |
| Fingerprint sensor type | Ultrasonic |
| Other sensors | Accelerometer, Barometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
WARRANTY
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warranty |
OTHER DETAILS
| Importer | Samsung India Electronics Pvt. Ltd., 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi |
| Manufacturer | Samsung, Samsung India Electronics Pvt ltd, 6th Floor , DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi |
| Country of origin | India |
| Packer | Samsung India Electronics Pvt. Ltd., 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi |
People Searching for..
| Samsung Galaxy S25 Ultra Jet Black Price in USA | Samsung Galaxy S25 Ultra Jet Black Price in Doller |
| Samsung Galaxy S25 Ultra Jet Black Price in UK | Samsung Galaxy S25 Ultra Jet Black Price in Pound |
| Samsung Galaxy S25 Ultra Jet Black Price in UAE | Samsung Galaxy S25 Ultra Jet Black Price in Dirham |
| Samsung Galaxy S25 Ultra Jet Black Price in Saudi Arab | Samsung Galaxy S25 Ultra Jet Black Price in Riyal |
| Samsung Galaxy S25 Ultra Jet Black Price in China | Samsung Galaxy S25 Ultra Jet Black Price in Yuan |
| Samsung Galaxy S25 Ultra Jet Black Price in Pakistan | Samsung Galaxy S25 Ultra Jet Black Price in PAK Rupee |
| Samsung Galaxy S25 Ultra Jet Black Price in Bangaladesh | Samsung Galaxy S25 Ultra Jet Black Price in Taka |
| Samsung Galaxy S25 Ultra Jet Black Price in Japan | Samsung Galaxy S25 Ultra Jet Black Price in Yen |