Samsung Galaxy Z Fold 8
STORAGE
1 TB
BATTERY
5000 mAh
PERFORMANCE
Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC
RAM
16 GB
CAMERA
200 MP + 50 MP + 10 MP
PRICE_IN_INDIA
-1Samsung Galaxy Z Fold 8 Specification
STORAGE
| Internal memory | 1 TB |
BATTERY
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick charging | Yes, 45W |
NETWORK CONNECTIVITY
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano/eSIM |
| Sim slots | Dual SIM |
| Network support | 5G |
PERFORMANCE
| Processor | Octa core (4.608 GHz, Dual core, Oryon + 3.62 GHz, Hexa Core, Oryon) |
| Ram type | LPDDR5X Ultra |
| Fabrication | 3 nm |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC |
| Graphics | Adreno 840 |
| Ram | 16 GB |
CAMERA
| Front camera resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP"],["Primary","10 MP"]]} |
| Resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Lens Features","Zoom"],["Primary","200 MP","",""],["Secondary","50 MP","Ultra-Wide Angle",""],["Tertiary","10 MP","Telephoto","upto 3x Optical Zoom"]]} |
GENERAL
| Model | Galaxy Z Fold 8 |
| Launch date | July 22, 2026 (Unofficial) |
| Sim size | {"text":"sim_size","table":["SIM1: Nano","SIM2: Nano/eSIM"]} |
| Network | 5G: Supported in India, |
| Rear camera | 200 MP + 50 MP + 10 MP |
| Brand | Samsung |
| Quick charging | Yes |
| Sim slots | Dual Sim |
| Price in india | not disclosed |
People Searching for..
| Samsung Galaxy Z Fold 8 Price in USA | Samsung Galaxy Z Fold 8 Price in Doller |
| Samsung Galaxy Z Fold 8 Price in UK | Samsung Galaxy Z Fold 8 Price in Pound |
| Samsung Galaxy Z Fold 8 Price in UAE | Samsung Galaxy Z Fold 8 Price in Dirham |
| Samsung Galaxy Z Fold 8 Price in Saudi Arab | Samsung Galaxy Z Fold 8 Price in Riyal |
| Samsung Galaxy Z Fold 8 Price in China | Samsung Galaxy Z Fold 8 Price in Yuan |
| Samsung Galaxy Z Fold 8 Price in Pakistan | Samsung Galaxy Z Fold 8 Price in PAK Rupee |
| Samsung Galaxy Z Fold 8 Price in Bangaladesh | Samsung Galaxy Z Fold 8 Price in Taka |
| Samsung Galaxy Z Fold 8 Price in Japan | Samsung Galaxy Z Fold 8 Price in Yen |