Vivo T3 Ultra 5G 512 GB 12 GB
CAMERA
50 MP + 8 MP
DISPLAY
6.78 inches (17.22 cm)
PERFORMANCE
Mediatek Dimensity 9200 Plus
RAM
12 GB
STORAGE
512 GB
BATTERY
5500 mAh
PRICE_IN_INDIA
34999Vivo T3 Ultra 5G 512 GB 12 GB Specification
GENERAL
| Launch date | September 2024 (Official) |
| Brand | Vivo |
| Model | T3 Ultra 5G |
| Operating system | Android v14 |
| Custom ui | Funtouch OS |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network | 5G Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Rear camera | 50 MP + 8 MP |
| Front camera | 50 MP |
| Price in india | 34999 |
DESIGN
| Height | 164.16 mm |
| Width | 74.93 mm |
| Thickness | 7.58 mm |
| Weight | 192 grams |
| Colours | Luna Grey, Frost Green |
| Build material back | Glass |
| Waterproof | Yes |
| Ruggedness | Yes |
DISPLAY
| Screen size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Screen resolution | 2800 x 1260 Pixels |
| Pixel density | 452 ppi |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Touch screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Antutu | 1609257+ |
| Brightness | 4500 nits |
PERFORMANCE
| Chipset | Mediatek Dimensity 9200 Plus |
| Processor | Octa core (3.35 GHz, 3 GHz, 2 GHz) |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4nm |
| Ram | 12 GB |
STORAGE
| Internal memory | 512 GB |
| Usb otg support | Yes |
CAMERA
| Rear camera setup | Dual |
| Resolution | 50 MP Main Camera (Sony IMX921, f/1.88 Aperture, OIS), 8 MP Ultra Wide Angle Camera (f/2.2 Aperture) |
| Auto focus | Yes |
| Ois | Yes |
| Rear camera flash | Yes, Smart Aura Light |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Shooting modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear camera video recording | Yes |
| Front camera setup | Single |
| Front camera resolution | 50MP Group Selfie Camera (f/2.0 Aperture) |
BATTERY
| Capacity | 5500 mAh |
| Type | Lithium-ion |
| Quick charging | Yes, 80W Flash Charge |
| Usb typec | Yes |
NETWORK CONNECTIVITY
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network support | 5G Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| Volte | Yes |
| Wifi | Yes |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | v5.3 |
| Gps | with A-GPS, Glonass |
| Usb connectivity | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
MULTIMEDIA
| Loudspeaker | Yes |
| Audio jack | Yes |
SPECIAL FEATURES
| Fingerprint sensor | Yes |
| Fingerprint sensor position | On-Screen |
| Fingerprint sensor type | Optical |
| Other sensors | Accelerometer, Ambient Light Sensor, E-Compass, Proximity Sensor, Ordinary Motor, Gyroscope, Flicker Sensor |
WARRANTY
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warranty |
OTHER DETAILS
| Importer | Vivo Mobile India Private Limited TEC-1 and TEC-2 World Trade Centre Plot No TZ-13A Techzone IT Park Noida |
| Manufacturer | Vivo Mobile India Private Limited TEC-1 and TEC-2 World Trade Centre Plot No TZ-13A Techzone IT Park Noida |
| Country of origin | India |
| Packer | Vivo Mobile India Private Limited TEC-1 and TEC-2 World Trade Centre Plot No TZ-13A Techzone IT Park Noida |
People Searching for..
| Vivo T3 Ultra 5G 512 GB 12 GB Price in USA | Vivo T3 Ultra 5G 512 GB 12 GB Price in Doller |
| Vivo T3 Ultra 5G 512 GB 12 GB Price in UK | Vivo T3 Ultra 5G 512 GB 12 GB Price in Pound |
| Vivo T3 Ultra 5G 512 GB 12 GB Price in UAE | Vivo T3 Ultra 5G 512 GB 12 GB Price in Dirham |
| Vivo T3 Ultra 5G 512 GB 12 GB Price in Saudi Arab | Vivo T3 Ultra 5G 512 GB 12 GB Price in Riyal |
| Vivo T3 Ultra 5G 512 GB 12 GB Price in China | Vivo T3 Ultra 5G 512 GB 12 GB Price in Yuan |
| Vivo T3 Ultra 5G 512 GB 12 GB Price in Pakistan | Vivo T3 Ultra 5G 512 GB 12 GB Price in PAK Rupee |
| Vivo T3 Ultra 5G 512 GB 12 GB Price in Bangaladesh | Vivo T3 Ultra 5G 512 GB 12 GB Price in Taka |
| Vivo T3 Ultra 5G 512 GB 12 GB Price in Japan | Vivo T3 Ultra 5G 512 GB 12 GB Price in Yen |