Vivo X300 FE 512 GB 12 GB
STORAGE
512 GB
BATTERY
6500 mAh
DISPLAY
6.31 inches (16.03 cm)
PERFORMANCE
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 SM8845
RAM
12 GB
CAMERA
50 MP + 50 MP + 8 MP
PRICE_IN_INDIA
89999Vivo X300 FE 512 GB 12 GB Specification
STORAGE
| Internal memory | 512 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage type | UFS 4.1 |
BATTERY
| Wireless charging | Yes, 40W Wireless Charging |
| Capacity | 6500 mAh |
| Quick charging | Yes, 90W Flash Charging |
| Type | Li-ion |
DESIGN
| Build material back | Back: Glass |
| Ruggedness | Dust Proof |
| Weight | 191 grams |
| Height | 150.83 mm |
| Width | 71.76 mm |
| Thickness | 7.99 mm |
| Waterproof | Yes, Water resistant, IP68, IP69, (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
DISPLAY
| Refresh rate | 120 Hz |
| Bezelless display | Yes with punch-hole display |
| Hdr 10 | Yes, HDR 10+ |
| Screen size | 6.31 inches (16.03 cm) |
| Peak brightness | 5000 Nits |
| Screen resolution | 1216x2640 px (FHD+) |
| Screen to body ratio claimed by the brand | 94.38 % |
| Display type | AMOLED |
| Screen to body ratio calculated | 90.11 % |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Pixel density | 460 ppi |
SPECIAL FEATURES
| Fingerprint sensor position | On-Screen |
| Fingerprint sensor type | Ultrasonic |
| Other sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint sensor | Yes |
NETWORK CONNECTIVITY
| Volte | Yes |
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano/eSIM |
| Gps | Yes with A-GPS, Glonass |
| Nfc | Yes |
| Network support | 5G, 4G |
| Ir blaster | Yes |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 4 (802.11 a/n) 5GHz, MIMO |
| Sim 2 | {"text":"5G bands, 4G bands","table":[["Bands","Features"],["5G bands","FDD N1 / N2 / N3 / N5 / N7 / N8 / N18 / N20 / N25 / N26 / N28 / N66 / N71 / N75"],["","TDD N38 / N40 / N41 / N48 / N77 / N78"],["4G bands","TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) / 3500(band 42) / 3700(band 43) / 3500(band 48)"],["","FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 1500(band 32) / 700(band 12) / 700(band 13) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 800(band 20) / 600(Band 71) / 1900(band 25) / 850(band 26) / 1700(band 66)"]]} |
PERFORMANCE
| Processor | Octa core (3.8 GHz, Dual core, Oryon V3 Phoenix L + 3.32 GHz, Hexa Core, Oryon V3 Phoenix M) |
| Ram type | LPDDR5X Ultra |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 SM8845 |
| Fabrication | 3 nm |
| Graphics | Adreno 829 |
| Architecture | 64 bit |
| Ram | 12 GB |
MULTIMEDIA
| Audio jack | USB Type-C |
CAMERA
| Rear camera video recording | {"text":"video_recording","table":["8k @30 fps","4k @30/60 fps","Full HD @30/60/120 fps"]} |
| Front camera flash | Yes, Screen flash |
| Resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Lens Features","Aperture","Sensor Name","Zoom"],["Primary","50 MP","","f/1.57","Sony IMX921",""],["Secondary","50 MP","Telephoto","f/2.65","Sony IMX882","upto 3x Optical Zoom"],["Tertiary","8 MP","Ultra-Wide Angle","f/2.2","OmniVision OV08F10",""]]} |
| Front camera resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Aperture"],["Primary","50 MP","f/2.0"]]} |
| Auto focus | Yes |
| Ois | Yes |
| Front camera physical aperture | F2.0 |
| Rear camera flash | Yes, Dual LED Flash |
| Physical aperture | F1.57 |
| Front camera autofocus | Yes |
GENERAL
| Sim size | {"text":"sim_size","table":["SIM1: Nano","SIM2: Nano/eSIM"]} |
| Custom ui | Origin OS |
| Operating system | Android v16 |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Model | X300 FE |
| Launch date | May 6, 2026 (Official) |
| Network | 5G: Supported in India, 4G: Available Not Supported in India, 3G: Available, 2G: Available |
| Os updates | 5 Year |
| Brand | Vivo |
| Quick charging | Yes |
| Rear camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Security updates | 7 Year |
| Price in india | 89999 |
People Searching for..
| Vivo X300 FE 512 GB 12 GB Price in USA | Vivo X300 FE 512 GB 12 GB Price in Doller |
| Vivo X300 FE 512 GB 12 GB Price in UK | Vivo X300 FE 512 GB 12 GB Price in Pound |
| Vivo X300 FE 512 GB 12 GB Price in UAE | Vivo X300 FE 512 GB 12 GB Price in Dirham |
| Vivo X300 FE 512 GB 12 GB Price in Saudi Arab | Vivo X300 FE 512 GB 12 GB Price in Riyal |
| Vivo X300 FE 512 GB 12 GB Price in China | Vivo X300 FE 512 GB 12 GB Price in Yuan |
| Vivo X300 FE 512 GB 12 GB Price in Pakistan | Vivo X300 FE 512 GB 12 GB Price in PAK Rupee |
| Vivo X300 FE 512 GB 12 GB Price in Bangaladesh | Vivo X300 FE 512 GB 12 GB Price in Taka |
| Vivo X300 FE 512 GB 12 GB Price in Japan | Vivo X300 FE 512 GB 12 GB Price in Yen |