Vivo Y30
SCREEN_SIZE
6.47 inches (16.43 cm)
PERFORMANCE
MediaTek Helio P35
RAM
4 GB
BATTERY
5000 mAh
STORAGE
128 GB
PRICE_IN_INDIA
14990Vivo Y30 Specification
STORAGE
| Expandable memory | Yes Up to 256 GB |
| Usb otg support | Yes |
| Internal memory | 128 GB |
NETWORK CONNECTIVITY
| Sim 2 | 4G Bands: TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 850(band 5)3G Bands: UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz 2G Bands: GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz GPRS:Available EDGE:Available |
| Sim 1 | 4G Bands:TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 850(band 5)3G Bands: UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz2G Bands: GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz GPRS:Available EDGE:Available |
| Nfc | No |
| Gps | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Volte | Yes |
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Wifi | Yes Wi-Fi 802.11, b/g/n/n 5GHz |
| Bluetooth | Yes v5.0 |
| Usb connectivity | Mass storage device, USB charging |
| Sar value | Head: 1.080 W/kg, Body: 0.399 W/kg |
| Network support | 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
DISPLAY
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Pixel density | 266 ppi |
| Display type | IPS LCD |
| Bezelless display | Yes with punch-hole display |
| Screen size | 6.47 inches (16.43 cm) |
| Screen resolution | 720 x 1560 pixels |
| Screen to body ratio calculated | 85.07 % |
| Touch screen | Yes Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Screen to body ratio claimed by the brand | 90.7 % |
DESIGN
| Build material | Back: Plastic |
| Height | 162 mm |
| Weight | 197 grams |
| Colours | Dazzle Blue, Emerald Black |
| Thickness | 9.1 mm |
| Width | 74.4 mm |
SPECIAL FEATURES
| Other sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint sensor position | Rear |
| Fingerprint sensor | Yes |
GENERAL
| Operating system | Android v10 (Q) |
| Network | 4G: Available (supports Indian bands), 3G: Available, 2G: Available |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Custom ui | Funtouch OS |
| Brand | Vivo |
| Sim size | SIM1: Nano SIM2: Nano |
| Model | Y30 |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Launch date | July 2, 2020 (Official) |
| Price in india | 14990 |
PERFORMANCE
| Processor | Octa core, 2.3 GHz, Cortex A53 |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | PowerVR GE8320 |
| Chipset | MediaTek Helio P35 |
| Ram | 4 GB |
KEY SPECS
| Processor | MediaTek Helio P35 |
| Display | 6.47 inches |
| Front camera | 8 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Ram | 4 GB |
| Rear camera | 13 + 8 MP + 2 MP + 2 MP |
MULTIMEDIA
| Loudspeaker | Yes |
| Fm radio | Yes |
| Audio jack | 3.5 mm |
BATTERY
| Capacity | 5000 mAh |
| User replaceable | No |
| Type | Li-ion |
| Usb typec | Yes |
CAMERA
| Image resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Camera features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Resolution | 8 MP f/2.0 Primary Camera |
| Shooting modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Physical aperture | F2.0 |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera setup | Single |
| Video recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Auto focus | Yes Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes Screen flash |
People Searching for..
| Vivo Y30 Price in USA | Vivo Y30 Price in Doller |
| Vivo Y30 Price in UK | Vivo Y30 Price in Pound |
| Vivo Y30 Price in UAE | Vivo Y30 Price in Dirham |
| Vivo Y30 Price in Saudi Arab | Vivo Y30 Price in Riyal |
| Vivo Y30 Price in China | Vivo Y30 Price in Yuan |
| Vivo Y30 Price in Pakistan | Vivo Y30 Price in PAK Rupee |
| Vivo Y30 Price in Bangaladesh | Vivo Y30 Price in Taka |
| Vivo Y30 Price in Japan | Vivo Y30 Price in Yen |