Xiaomi 17 Max
STORAGE
256 GB
BATTERY
8000 mAh
DISPLAY
6.9 inches (17.53 cm)
PERFORMANCE
Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC
RAM
12 GB
CAMERA
200 MP + 50 MP + 50 MP
PRICE_IN_INDIA
-1Xiaomi 17 Max Specification
BATTERY
| Wireless charging | Yes, 50W Wireless Charging |
| Capacity | 8000 mAh |
| Quick charging | Yes, 100W |
STORAGE
| Internal memory | 256 GB |
| Storage type | UFS 4.1 |
DISPLAY
| Screen resolution | 1220x2656 px (FHD+) |
| Bezelless display | Yes with punch-hole display |
| Display type | LTPO AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Screen size | 6.9 inches (17.53 cm) |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 424 ppi |
NETWORK CONNECTIVITY
| Network support | 5G, 4G |
| Nfc | Yes |
| Volte | Yes |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Wifi | Yes, Wi-Fi |
| Ir blaster | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
SPECIAL FEATURES
| Fingerprint sensor type | Ultrasonic |
| Fingerprint sensor position | On-Screen |
| Fingerprint sensor | Yes |
PERFORMANCE
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC |
| Ram type | LPDDR5X |
| Processor | Octa core (4.6 GHz, Dual core, Oryon + 3.62 GHz, Hexa Core, Oryon) |
| Graphics | Adreno 840 |
| Fabrication | 3 nm |
| Architecture | 64 bit |
| Ram | 12 GB |
CAMERA
| Rear camera flash | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Lens Features","Sensor Size"],["Primary","200 MP","","1/1.4\""],["Secondary","50 MP","Ultra-Wide Angle",""],["Tertiary","50 MP","Telephoto","1/1.95\""]]} |
| Front camera resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP"],["Primary","32 MP"]]} |
| Front camera flash | Yes, Screen flash |
MULTIMEDIA
| Audio jack | USB Type-C |
GENERAL
| Operating system | Android v16 |
| Launch date | Upcoming |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Quick charging | Yes |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Custom ui | HyperOS |
| Model | 17 Max |
| Rear camera | 200 MP + 50 MP + 50 MP |
| Sim size | {"text":"sim_size","table":["SIM1: Nano","SIM2: Nano"]} |
| Network | 5G: Supported in India, 4G: Available Not Supported in India, 3G: Available, 2G: Available |
| Brand | Xiaomi |
| Price in india | not disclosed |
People Searching for..
| Xiaomi 17 Max Price in USA | Xiaomi 17 Max Price in Doller |
| Xiaomi 17 Max Price in UK | Xiaomi 17 Max Price in Pound |
| Xiaomi 17 Max Price in UAE | Xiaomi 17 Max Price in Dirham |
| Xiaomi 17 Max Price in Saudi Arab | Xiaomi 17 Max Price in Riyal |
| Xiaomi 17 Max Price in China | Xiaomi 17 Max Price in Yuan |
| Xiaomi 17 Max Price in Pakistan | Xiaomi 17 Max Price in PAK Rupee |
| Xiaomi 17 Max Price in Bangaladesh | Xiaomi 17 Max Price in Taka |
| Xiaomi 17 Max Price in Japan | Xiaomi 17 Max Price in Yen |