Xiaomi Redmi Turbo 5
STORAGE
256 GB
BATTERY
7560 mAh
DISPLAY
6.59 inches (16.74 cm)
PERFORMANCE
MediaTek Dimensity 8500
RAM
12 GB
CAMERA
50 MP + 8 MP
PRICE_IN_INDIA
-1Xiaomi Redmi Turbo 5 Specification
BATTERY
| Type | Silicon Carbon |
| Quick charging | Yes, 100W Fast Charging, 100% in 45 minutes |
| Capacity | 7560 mAh |
STORAGE
| Storage type | UFS 4.1 |
| Expandable memory | No |
| Internal memory | 256 GB |
DESIGN
| Height | 157.53 mm |
| Build material back | Back: Glass |
| Waterproof | Yes, Water resistant, IP68, IP66, IP69K, IP69, (up to 30 minutes in a depth of 2 meter) |
| Width | 75.19 mm |
| Weight | 204 grams |
| Ruggedness | Dust Proof |
| Thickness | 8.18 mm |
DISPLAY
| Screen protection | Corning Gorilla Glass, Glass 7i |
| Bezelless display | Yes with punch-hole display |
| Screen to body ratio claimed by the brand | 88.7 % |
| Screen resolution | 1268x2756 px (FHD+) |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display type | OLED |
| Peak brightness | 3500 nits |
| Screen to body ratio calculated | 89.81 % |
| Screen size | 6.59 inches (16.74 cm) |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 460 ppi |
SPECIAL FEATURES
| Fingerprint sensor | Yes |
| Other sensors | Accelerometer |
| Fingerprint sensor type | Ultrasonic |
| Fingerprint sensor position | On-Screen |
NETWORK CONNECTIVITY
| Nfc | Yes |
| Volte | Yes |
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Sim 1 | {"text":"5G bands","table":[["Bands","Features"],["5G bands","FDD N1"],["","FD-LTE 2100(band 1)"]]} |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| Ir blaster | Yes |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network support | 5G, 4G |
| Gps | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Sim 2 | {"text":"5G bands, 4G bands","table":[["Bands","Features"],["5G bands","FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28"],["","TDD N38 / N40 / N41 / N48 / N66 / N77 / N78"],["4G bands","TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) / 3500(band 42)"],["","FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 850(band 18) / 850(band 19) / 850(band 26)"]]} |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/ac/ax), MIMO |
PERFORMANCE
| Chipset | MediaTek Dimensity 8500 |
| Graphics | Mali-G720 MC8 |
| Fabrication | 4 nm |
| Processor | Octa core (3.4 GHz, Single core, Cortex A725 + 3.2 GHz, Tri core, Cortex A725 + 2.2 GHz, Quad core, Cortex A725) |
| Ram type | LPDDR5X Ultra |
| Architecture | 64 bit |
| Ram | 12 GB |
CAMERA
| Rear camera video recording | {"text":"video_recording","table":["4k @60 fps","1280x720 fps"]} |
| Resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Aperture","Lens Features","Sensor Size","Sensor Name"],["Primary","50 MP","","Wide Angle","1/1.95\"","Sony IMX882"],["Secondary","8 MP","f/2.2","Ultra-Wide Angle","",""]]} |
| Front camera resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Aperture","Lens Features","Sensor Name"],["Primary","20 MP","f/2.2","Wide Angle","OmniVision OV20B"]]} |
| Front camera physical aperture | F2.2 |
| Rear camera flash | Yes, LED Flash |
| Front camera video recording | Full HD @60 fps |
| Auto focus | Yes |
| Ois | Yes |
| Video recording | Full HD @60 fps |
| Camera features | Digital Zoom |
MULTIMEDIA
| Audio jack | USB Type-C |
| Stereo speakers | Yes |
GENERAL
| Launch date | Upcoming |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Network | 5G: Supported in India, 4G: Available Not Supported in India, 3G: Available, 2G: Available |
| Custom ui | HyperOS |
| Operating system | Android v16 |
| Sim size | {"text":"sim_size","table":["SIM1: Nano","SIM2: Nano"]} |
| Model | Redmi Turbo 5 |
| Rear camera | 50 MP + 8 MP |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Brand | Xiaomi |
| Quick charging | Yes |
| Price in india | not disclosed |
People Searching for..
| Xiaomi Redmi Turbo 5 Price in USA | Xiaomi Redmi Turbo 5 Price in Doller |
| Xiaomi Redmi Turbo 5 Price in UK | Xiaomi Redmi Turbo 5 Price in Pound |
| Xiaomi Redmi Turbo 5 Price in UAE | Xiaomi Redmi Turbo 5 Price in Dirham |
| Xiaomi Redmi Turbo 5 Price in Saudi Arab | Xiaomi Redmi Turbo 5 Price in Riyal |
| Xiaomi Redmi Turbo 5 Price in China | Xiaomi Redmi Turbo 5 Price in Yuan |
| Xiaomi Redmi Turbo 5 Price in Pakistan | Xiaomi Redmi Turbo 5 Price in PAK Rupee |
| Xiaomi Redmi Turbo 5 Price in Bangaladesh | Xiaomi Redmi Turbo 5 Price in Taka |
| Xiaomi Redmi Turbo 5 Price in Japan | Xiaomi Redmi Turbo 5 Price in Yen |