Motorola 55SAUHDMQ ZX Pro 139cm (55 inch) Ultra HD (4K) LED Smart TV
SCREEN_TYPE
LED
SCREEN_SIZE
55 inch
SCREEN_RESOLUTION
4K, 3840 x 2160 Pixels
SPEAKER_OUTPUT_RMS
25 w
CONNECTIVITY
2, 3
FEATURES
Smart TV, Wifi Present, Two Way Bluetooth 5.0, Built-In Chromecast, Optical, Antenna, Google Assistant, Internet Access
PRICE_IN_INDIA
38999Motorola 55SAUHDMQ ZX Pro 139cm (55 inch) Ultra HD (4K) LED Smart TV Specification
GENERAL
| Brand | Motorola |
| Model | 55SAUHDMQ |
| Warranty | 1 year warranty on product |
| Box contents | Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual & Warranty Card |
| Price in india | 38999 |
DISPLAY
| Type | LED |
| Size diagonal | 55 inch |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160 Pixels |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Aspect ratio | 16:09 |
| Horizontal viewing angles | 178 Degrees |
| Vertical viewing angles | 178 Degrees |
| Curved tv | No |
| Ultra slim tv | No |
| Other display features | AutoTuneX Display Engine |
PHYSICAL DESIGN
| Colour | Black |
| Weight without stand | 11.1 Kg |
| Weight with stand | 11.5 kg |
| Dimensions with stand wxhxd | 1226.7 mm x 776.3 mm x 225 mm |
| Dimensions without stand wxhxd | 1226.7 mm x 747 mm x 92 mm |
| Stand colour | Black |
VIDEO
| Analog tv reception formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video formats supported | MPEG,MPG,VOB,DAT,AVI,MP4,MOV,MKV,FLV,ASF,3PG,TS,TP,TRP,.etc |
| Image formats supported | JPEG PNG BMP |
AUDIO
| Sound type | 2.0,Stereo |
| Audio formats supported | MP3,M4A,WAV,RM,AC3,FLAC,OGG,AAC,.with JBL Speaker sound etc |
| No of speakers | 2 |
| Output per speaker | 25 w |
| Total speaker output | 50 W |
| Other smart audio features | Auto volume leveller: Balance |
CONNECTIVITY PORTS
| Usb ports | 2 |
| Usb supports | Audio, Video, Image |
| Hdmi ports | 3 |
| Headphonespeaker output ports | 1 |
| Rf input analog coaxial ports | 1 |
| Ethernet sockets | 1 |
SMART TV FEATURES
| Smart tv | Yes |
| Wifi present | Yes |
| Band support | Dual Band |
| Miracastscreen mirroring support | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor type | MediaTek CA53 Quad Core at 1.5 GHz |
| Inbuilt apps | Yes |
| Games | Yes |
| Other smart features | Two Way Bluetooth 5.0, Built-In Chromecast, Optical, Antenna, Google Assistant |
REMOTE
| Touch controls present | No |
| Internet access | Yes |
| Other remote features | Combi Remote (Bluetooth + Infrared) with Google Assistant, Multiple Hot Keys for Easy Access |
POWER SUPPLY
| Voltage requirement | 110 - 240 V |
| Frequency requirements | 50 - 60 Hz |
| Power consmption running | 150 W |
| Power consmption standby | 0.5 W |
| Power saving mode | Yes |
People Searching for..
| Motorola 55SAUHDMQ ZX Pro 139cm (55 inch) Ultra HD (4K) LED Smart TV Price in USA | Motorola 55SAUHDMQ ZX Pro 139cm (55 inch) Ultra HD (4K) LED Smart TV Price in Doller |
| Motorola 55SAUHDMQ ZX Pro 139cm (55 inch) Ultra HD (4K) LED Smart TV Price in UK | Motorola 55SAUHDMQ ZX Pro 139cm (55 inch) Ultra HD (4K) LED Smart TV Price in Pound |
| Motorola 55SAUHDMQ ZX Pro 139cm (55 inch) Ultra HD (4K) LED Smart TV Price in UAE | Motorola 55SAUHDMQ ZX Pro 139cm (55 inch) Ultra HD (4K) LED Smart TV Price in Dirham |
| Motorola 55SAUHDMQ ZX Pro 139cm (55 inch) Ultra HD (4K) LED Smart TV Price in Saudi Arab | Motorola 55SAUHDMQ ZX Pro 139cm (55 inch) Ultra HD (4K) LED Smart TV Price in Riyal |
| Motorola 55SAUHDMQ ZX Pro 139cm (55 inch) Ultra HD (4K) LED Smart TV Price in China | Motorola 55SAUHDMQ ZX Pro 139cm (55 inch) Ultra HD (4K) LED Smart TV Price in Yuan |
| Motorola 55SAUHDMQ ZX Pro 139cm (55 inch) Ultra HD (4K) LED Smart TV Price in Pakistan | Motorola 55SAUHDMQ ZX Pro 139cm (55 inch) Ultra HD (4K) LED Smart TV Price in PAK Rupee |
| Motorola 55SAUHDMQ ZX Pro 139cm (55 inch) Ultra HD (4K) LED Smart TV Price in Bangaladesh | Motorola 55SAUHDMQ ZX Pro 139cm (55 inch) Ultra HD (4K) LED Smart TV Price in Taka |
| Motorola 55SAUHDMQ ZX Pro 139cm (55 inch) Ultra HD (4K) LED Smart TV Price in Japan | Motorola 55SAUHDMQ ZX Pro 139cm (55 inch) Ultra HD (4K) LED Smart TV Price in Yen |