Haier 32W4G 32 Inches LED HD, 1366 x 768 pixels TV
SCREEN_TYPE
LED
SCREEN_SIZE
32 inches
SCREEN_RESOLUTION
HD, 1366 x 768 pixels
CONNECTIVITY
2
FEATURES
Smart TV, Wifi Present, Internet Access
PRICE_IN_INDIA
15590Haier 32W4G 32 Inches LED HD, 1366 x 768 pixels TV Specification
GENERAL
| Brand | Haier |
| Model | 32W4G |
| Warranty | 1 year warranty on product |
| Box contents | 1 LED TV, 2 Table Stand Base, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control,1AC Power Cord, 2 AAA Battery |
| Price in india | 15590 |
DISPLAY
| Type | LED |
| Size diagonal | 32 inches |
| Resolution | HD, 1366 x 768 pixels |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Horizontal viewing angles | 178 Degrees |
| Vertical viewing angles | 178 Degrees |
| Curved tv | No |
| Ultra slim tv | No |
PHYSICAL DESIGN
| Colour | Black |
| Weight without stand | 3.5 Kilograms |
| Dimensions without stand wxhxd | 17.8D x 72W x 47.9H Centimeters |
| Stand colour | Black |
VIDEO
| Analog tv reception formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video formats supported | 3GP, Asf, AVI, DAT, FLV, MKV, MOV, MP4, MPEG, MPG, VOB |
| Image formats supported | JPEG, GIF, PNG |
AUDIO
| Audio formats supported | AAC, M4A, MP2, MP3, WMA |
| Total speaker output | 16 Watts |
| Other smart audio features | Auto volume leveller: Balance |
CONNECTIVITY PORTS
| Usb ports | 2 |
| Usb supports | Audio, Video, Image |
| Hdmi ports | 2 |
SMART TV FEATURES
| Smart tv | Yes |
| Wifi present | Yes |
| Band support | Dual Band |
| Bluetooth | Yes |
| Processor type | Google TV |
| Inbuilt apps | Netflix, Prime etc. |
| Games | Yes |
REMOTE
| Universal control present | No |
| Touch controls present | No |
| Internet access | Yes |
| Other remote features | Smart Control |
POWER SUPPLY
| Power consmption running | 60 Watts |
OTHER DETAILS
| Importer | Haier Appliances INDIA Pvt Ltd - photos, Near Taluka Shirur Ranjangaon ... AddressNo B 3, Ranjangaon Midc, Pune - 412220 (Near Taluka Shirur). |
| Manufacturer | Haier Appliances India Pvt Ltd. Plot No H-6, DMIC Integrated Industrial Township,Greater Noida, Uttar Pradesh-201308 |
| Country of origin | India |
| Packer | Haier Appliances INDIA Pvt Ltd - photos, Near Taluka Shirur Ranjangaon ... AddressNo B 3, Ranjangaon Midc, Pune - 412220 (Near Taluka Shirur) |
People Searching for..
| Haier 32W4G 32 Inches LED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in USA | Haier 32W4G 32 Inches LED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Doller |
| Haier 32W4G 32 Inches LED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in UK | Haier 32W4G 32 Inches LED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Pound |
| Haier 32W4G 32 Inches LED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in UAE | Haier 32W4G 32 Inches LED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Dirham |
| Haier 32W4G 32 Inches LED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Saudi Arab | Haier 32W4G 32 Inches LED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Riyal |
| Haier 32W4G 32 Inches LED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in China | Haier 32W4G 32 Inches LED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Yuan |
| Haier 32W4G 32 Inches LED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Pakistan | Haier 32W4G 32 Inches LED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in PAK Rupee |
| Haier 32W4G 32 Inches LED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Bangaladesh | Haier 32W4G 32 Inches LED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Taka |
| Haier 32W4G 32 Inches LED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Japan | Haier 32W4G 32 Inches LED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Yen |