LG 55QNED82BXA 55 Inches QNED Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV
SCREEN_TYPE
QNED Mini LED
SCREEN_SIZE
55 Inches
SCREEN_RESOLUTION
4K, 3840 x 2160 Pixels
CONNECTIVITY
2, 4
FEATURES
Smart TV, Wifi Present, Internet Access
PRICE_IN_INDIA
62490LG 55QNED82BXA 55 Inches QNED Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Specification
GENERAL
| Brand | LG |
| Model | 55QNED82BXA |
| Warranty | 1 year warranty on product |
| Box contents | 1 x Television, 1 x AI Magic Remote, 1 x Power Cable (Detachable), 2 x Remote Batteries, 1 x User Manual, 1 x Warranty Card |
| Price in india | 62490 |
DISPLAY
| Type | QNED Mini LED |
| Size diagonal | 55 Inches |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160 Pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Horizontal viewing angles | 178 Degrees |
| Vertical viewing angles | 178 Degrees |
| Curved tv | No |
| Ultra slim tv | No |
PHYSICAL DESIGN
| Colour | Black |
| Weight without stand | 11.6 Kg |
| Dimensions without stand wxhxd | 123.6 x 6.79 x 71.8 cm |
| Stand colour | Black |
VIDEO
| Analog tv reception formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video formats supported | 3GP, Asf, AVI, DAT, FLV, MKV, MOV, MP4, MPEG, MPG, VOB |
| Image formats supported | JPEG, GIF, PNG |
AUDIO
| Sound type | Dolby Atmos |
| Audio formats supported | AAC, M4A, MP2, MP3, WMA |
| Total speaker output | 20 Watts |
| Other smart audio features | Auto volume leveller: Balance |
CONNECTIVITY PORTS
| Usb ports | 2 |
| Usb supports | Audio, Video, Image |
| Hdmi ports | 4 |
SMART TV FEATURES
| Smart tv | Yes |
| Wifi present | Yes |
| Band support | Dual Band |
| Bluetooth | Yes |
| Processor type | WebOS |
| Inbuilt apps | Netflix, Prime etc. |
| Games | Yes |
REMOTE
| Universal control present | No |
| Touch controls present | No |
| Internet access | Yes |
| Other remote features | Smart Control |
OTHER DETAILS
| Importer | LG Electronics India Ltd, Plot No. A5, MIDC Ranjangaon, Tal. Shirur, Pune |
| Manufacturer | LG Electronics India Ltd, Plot No. A5, MIDC Ranjangaon, Tal. Shirur, Pune |
| Country of origin | India |
| Packer | LG Electronics India Ltd, Plot No. A5, MIDC Ranjangaon, Tal. Shirur, Pune |
People Searching for..
| LG 55QNED82BXA 55 Inches QNED Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in USA | LG 55QNED82BXA 55 Inches QNED Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Doller |
| LG 55QNED82BXA 55 Inches QNED Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in UK | LG 55QNED82BXA 55 Inches QNED Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Pound |
| LG 55QNED82BXA 55 Inches QNED Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in UAE | LG 55QNED82BXA 55 Inches QNED Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Dirham |
| LG 55QNED82BXA 55 Inches QNED Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Saudi Arab | LG 55QNED82BXA 55 Inches QNED Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Riyal |
| LG 55QNED82BXA 55 Inches QNED Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in China | LG 55QNED82BXA 55 Inches QNED Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Yuan |
| LG 55QNED82BXA 55 Inches QNED Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Pakistan | LG 55QNED82BXA 55 Inches QNED Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in PAK Rupee |
| LG 55QNED82BXA 55 Inches QNED Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Bangaladesh | LG 55QNED82BXA 55 Inches QNED Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Taka |
| LG 55QNED82BXA 55 Inches QNED Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Japan | LG 55QNED82BXA 55 Inches QNED Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Yen |