Samsung QA55QN70HAULXL 55 Inches QLED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV
SCREEN_TYPE
QLED
SCREEN_SIZE
55 Inches
SCREEN_RESOLUTION
4K, 3840 x 2160 Pixels
CONNECTIVITY
2, 3
FEATURES
Smart TV, Wifi Present, Internet Access
PRICE_IN_INDIA
85990Samsung QA55QN70HAULXL 55 Inches QLED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Specification
GENERAL
| Brand | Samsung |
| Model | QA55QN70HAULXL |
| Warranty | 1 year warranty on product |
| Box contents | 1 x Television U, 1 x Remote Control, 2 x AAA Batteries, 1 x Power Cord, 1 x Stand Top, 1 x Warranty Card |
| Price in india | 85990 |
DISPLAY
| Type | QLED |
| Size diagonal | 55 Inches |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160 Pixels |
| Refresh rate | 50 Hz |
| Horizontal viewing angles | 178 Degrees |
| Vertical viewing angles | 178 Degrees |
| Curved tv | No |
| Ultra slim tv | No |
PHYSICAL DESIGN
| Colour | Black |
| Weight without stand | 14.2 kg |
| Dimensions without stand wxhxd | 123.21 x 2.57 x 70.88 cm |
| Stand colour | Black |
VIDEO
| Analog tv reception formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video formats supported | 3GP, Asf, AVI, DAT, FLV, MKV, MOV, MP4, MPEG, MPG, VOB |
| Image formats supported | JPEG, GIF, PNG |
AUDIO
| Audio formats supported | AAC, M4A, MP2, MP3, WMA |
| Total speaker output | 20 Watts |
| Other smart audio features | Auto volume leveller: Balance |
CONNECTIVITY PORTS
| Usb ports | 2 |
| Usb supports | Audio, Video, Image |
| Hdmi ports | 3 |
SMART TV FEATURES
| Smart tv | Yes |
| Wifi present | Yes |
| Band support | Dual Band |
| Bluetooth | Yes |
| Processor type | Tizen |
| Inbuilt apps | Netflix, Prime etc. |
| Games | Yes |
REMOTE
| Universal control present | No |
| Touch controls present | No |
| Internet access | Yes |
| Other remote features | Smart Control |
OTHER DETAILS
| Importer | Samsung India Electronics Pvt. Ltd., 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi |
| Country of origin | India |
| Packer | Samsung India Electronics Pvt. Ltd., 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi |
People Searching for..
| Samsung QA55QN70HAULXL 55 Inches QLED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in USA | Samsung QA55QN70HAULXL 55 Inches QLED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Doller |
| Samsung QA55QN70HAULXL 55 Inches QLED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in UK | Samsung QA55QN70HAULXL 55 Inches QLED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Pound |
| Samsung QA55QN70HAULXL 55 Inches QLED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in UAE | Samsung QA55QN70HAULXL 55 Inches QLED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Dirham |
| Samsung QA55QN70HAULXL 55 Inches QLED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Saudi Arab | Samsung QA55QN70HAULXL 55 Inches QLED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Riyal |
| Samsung QA55QN70HAULXL 55 Inches QLED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in China | Samsung QA55QN70HAULXL 55 Inches QLED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Yuan |
| Samsung QA55QN70HAULXL 55 Inches QLED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Pakistan | Samsung QA55QN70HAULXL 55 Inches QLED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in PAK Rupee |
| Samsung QA55QN70HAULXL 55 Inches QLED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Bangaladesh | Samsung QA55QN70HAULXL 55 Inches QLED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Taka |
| Samsung QA55QN70HAULXL 55 Inches QLED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Japan | Samsung QA55QN70HAULXL 55 Inches QLED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Yen |