Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD TV
FEATURES
3D TV: No, Smart TV: No, Curved TV: No
CONNECTIVITY
1 USB Ports, 2 HDMI Ports
DISPLAY
32 Inch, LED, Full HD, 1920x1080
DESIGN
723 x 427.5 x 49.1 mm, Weight: 4.9 kg, Colour: BlackSamsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD TV Specification
CONNECTIVITYPORTS
| Hdmi ports | 1(Side), 1(Rear) |
| Usb supports | Audio, Video, Image |
| Rf inputanalog coaxial ports | 1(Side) |
| Component outputrgb input ports | 1(Rear) |
| Composite inputaudio video cable ports | 1(Rear) |
| Mhl enabled | No |
| Usb ports | 1(Side), 1(Rear) |
| Nfc ports | No |
| Digitaloptical audio output ports | 1(Bottom) |
| Headphonespeaker output ports | 1 |
GENERAL
| Box contents | Television, Remote(TM1240A), Battery for Remote, Mini Wall Mount Supported, Vesa Wall Mount Supported, User Manual, Power Cable, Warranty Card. |
| Series | 5 |
| Warranty | 1 Year |
| Model | UA32F5100AR |
| Brand | Samsung |
POWER SUPPLY
| Voltage requirement | 100 - 240 V |
| Power saving mode | No |
| Power consmption running | 50 W |
DISPLAY
| Led backlight type | Direct LED |
| Aspect ratio | 16 : 9 |
| Sizediagonal | 32 Inch |
| 3d tv | No |
| Ultra slim tv | No |
| Contrast ratio | 1000000 :1 |
| Other display features | HyperReal Engine, Analog Clean View, Digital Clean View, Wide Colour Enhancer Plus |
| Type | LED |
| Localdimming | No |
| Curved tv | No |
| Resolution | Full HD, 1920 x 1080 Pixels |
| Clear motion rate | 100 Hz |
PHYSICAL DESIGN
| Weight without stand | 4.9 Kg |
| Dimensions with standwxhxd | 723 x 465.1 x 163.4 mm |
| Colour | Black |
| Weight with stand | 5.3 Kg |
| Dimensions without standwxhxd | 723 x 427.5 x 49.1 mm |
| Stand shape | Square |
| Stand colour | Black |
| Stand material | Plastic |
VIDEO
| Image formats supported | JPEG |
| Video formats supported | 3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MOV, MP4, TS, VBO, VOB, WMV |
AUDIO
| Audio formats supported | AAC, MP3, PCM, WAV |
| Sound technology | Dolby Digital Plus / Dolby Pulse |
| Total speaker output | 20 W |
| Output per speaker | 10 W |
| Speaker frequency range | 50 - 60 Hz |
| Other smart audio features | Auto volume leveller: Balance |
| Speakers | 2(Bottom) |
| Sound type | Stereo |
REMOTE
| Touch controls present | No |
| Universal control present | No |
| Internet access | No |
SMART TV FEATURES
| Voice recognition | No |
| Other smart features | Connect Share, Fluctuation protection |
| Games | No |
| Smart tv | No |
| Facebook and social media integration | No |
| Wifi present | No |
People Searching for..
| Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD TV Price in USA | Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD TV Price in Doller |
| Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD TV Price in UK | Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD TV Price in Pound |
| Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD TV Price in UAE | Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD TV Price in Dirham |
| Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD TV Price in Saudi Arab | Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD TV Price in Riyal |
| Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD TV Price in China | Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD TV Price in Yuan |
| Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD TV Price in Pakistan | Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD TV Price in PAK Rupee |
| Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD TV Price in Bangaladesh | Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD TV Price in Taka |
| Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD TV Price in Japan | Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD TV Price in Yen |