Toshiba 32E36RP 32 Inches QLED HD, 1366 x 768 pixels TV
SCREEN_TYPE
QLED
SCREEN_SIZE
32 inches
SCREEN_RESOLUTION
HD, 1366 x 768 pixels
CONNECTIVITY
2, 3
FEATURES
Smart TV, Wifi Present, Internet Access
PRICE_IN_INDIA
15990Toshiba 32E36RP 32 Inches QLED HD, 1366 x 768 pixels TV Specification
GENERAL
| Brand | Toshiba |
| Model | 32E36RP |
| Warranty | 1 year warranty on product |
| Box contents | 1 TV Unit, 1 Remote, 2 Table Stand, 2 AAA Battery, 1 Warranty Card, 1 Maunal |
| Price in india | 15990 |
DISPLAY
| Type | QLED |
| Size diagonal | 32 inches |
| Resolution | HD, 1366 x 768 pixels |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Response time | 8 Milliseconds |
| Horizontal viewing angles | 178 Degrees |
| Vertical viewing angles | 178 Degrees |
| Curved tv | No |
| Ultra slim tv | No |
PHYSICAL DESIGN
| Colour | Black |
| Weight without stand | 3.9 Kg |
| Dimensions without stand wxhxd | 8.8D x 72.1W x 42.5H Centimeters |
| Stand colour | Black |
VIDEO
| Analog tv reception formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video formats supported | 3GP, Asf, AVI, DAT, FLV, MKV, MOV, MP4, MPEG, MPG, VOB |
| Image formats supported | JPEG, GIF, PNG |
AUDIO
| Audio formats supported | AAC, M4A, MP2, MP3, WMA |
| Total speaker output | 26 Watts |
| Other smart audio features | Auto volume leveller: Balance |
CONNECTIVITY PORTS
| Usb ports | 2 |
| Usb supports | Audio, Video, Image |
| Hdmi ports | 3 |
SMART TV FEATURES
| Smart tv | Yes |
| Wifi present | Yes |
| Band support | Dual Band |
| Bluetooth | Yes |
| Processor type | Google TV |
| Inbuilt apps | Netflix, Prime etc. |
| Games | Yes |
REMOTE
| Universal control present | No |
| Touch controls present | No |
| Internet access | Yes |
| Other remote features | Smart Control |
POWER SUPPLY
| Voltage requirement | 240 Volts |
| Power consmption running | 180 Watts |
OTHER DETAILS
| Importer | DIXON TECHNOLOGY (INDIA) LIMITED |
| Manufacturer | DIXON TECHNOLOGY (INDIA) LIMITED |
| Country of origin | China |
| Packer | DIXON TECHNOLOGY (INDIA) LIMITED |
People Searching for..
| Toshiba 32E36RP 32 Inches QLED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in USA | Toshiba 32E36RP 32 Inches QLED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Doller |
| Toshiba 32E36RP 32 Inches QLED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in UK | Toshiba 32E36RP 32 Inches QLED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Pound |
| Toshiba 32E36RP 32 Inches QLED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in UAE | Toshiba 32E36RP 32 Inches QLED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Dirham |
| Toshiba 32E36RP 32 Inches QLED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Saudi Arab | Toshiba 32E36RP 32 Inches QLED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Riyal |
| Toshiba 32E36RP 32 Inches QLED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in China | Toshiba 32E36RP 32 Inches QLED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Yuan |
| Toshiba 32E36RP 32 Inches QLED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Pakistan | Toshiba 32E36RP 32 Inches QLED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in PAK Rupee |
| Toshiba 32E36RP 32 Inches QLED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Bangaladesh | Toshiba 32E36RP 32 Inches QLED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Taka |
| Toshiba 32E36RP 32 Inches QLED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Japan | Toshiba 32E36RP 32 Inches QLED HD, 1366 x 768 pixels TV Price in Yen |